Karia derneği ; Muğla Valiliğinin 48-016-149 kütük numarası ile 16.06.2017 tarihinde kurulmuştur. Tarihi Karya (Karia) medeniyetinin sahip olduğu antik kentleri, ayrıca az bilinen Kalynda, Krya, Lissa, Arymaxa, Ula geyik kanyonu ve Lydai antik kentlerinin tanıtımının yapılması ve alternatif sürdürülebilir turizme katkı yapmak için çevre,turizm ve tarım konularında etkinlikler düzenlemek, sosyal sorumluluk projeleri üretmek amacı ile kurulmuştur.Derneğimiz Hem tarihi kültürümüze sahip çıkmak hem de ilgili paydaşlara tanıtım yapmak ve sürüdürülebilir alternatif turizme katkıda bulunmak görevidir.

Bir sohbet anında Dalaman Doğa yürüşü grubuyla konuşurken Yılmaz akkuş Şerefler mahallesi gırcagedre sokağında bir mağaraya rastladıklarını olağanüstü sarkıt ve dikitlerin olduğunu söyledi.

Bu kültürel mirasın koruma altına alınması, tescillenmesi için karia derneği nezdinde Konunun ilgili kurumu Çevre ve şehirlik il Müdürlüğüne mail yolu ile başvurumuzu yaptık.

gelen cevapta İlçemize Fethiye ilçe Çevre ve şehircilik müdürlüğü sorumluluk alanında kaldığı için başvurumuzu Fethiye ilçe müdürlüğüne ilettik. Geldiler incelediler.  Tescil işlemleri başladığından g  ırcagedreli olduğu ve coğrafyayı çok iyi bildiği için yürüyüş grubundan Duran  Pırnaz’ıda çağırdık.  Kurum ile kendilerini buluşturduk.Sonucu bekliyoruz. Doğa yürüyüşlerinde dikkatlerinden ve ilgilerinden dolayı Dalaman doğa yürüyüşü grubuna çok teşekkür ediyoruz. Karia Derneği bu tür çalışmalarına devam edecektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir