KARİADERNEĞİ TURİZM SEZONUNU UZATMAK İÇİN ÇABA  HARCIYOR

Karia coğrafyasında kasımın ortalarında herkesin kendi ihtiyacını çevre esnafında satın aldığı bir ilk bisiklet turu gerçekleştirildi.

Karia derneği hazırladığı; Her türlü ihtiyaçları kendileri tarafından karşılanan ve kasım ayının ortasında bu soğukta, bu mevsimde bisiklet turu mu olurmuş diyenlere inat; bisikletçi dostlarımız projemize sahip çıktılar. Sürdürülebilir Alternatif turizme katkı sağlamak, turizm sezonunu bir nebze uzatabilmek için hazırlanan bir proje olan  “Karia Bisiklet Turu” bir ilki gerçekleştirdi ve başardı.

Göcek D Marin Kamp Alanımız

. Normal mevsim şartlarında herkes ziyaretçi olarak geliyor bölgemize. Ama yılı 6 ayı çalışan sektör diğer 6 ay atıl vaziyette bekliyor. düşünceler projeler var ama cesaret eden yok. karia derneği bir ilki yaptı.

Karia derneği,Tarihi karia coğrafyasını, kariayolu’nun tanıtımının yapılmas için, sportif etkinlikler, alternatif sürdürülebilir turizme katkı ve yol üzerindeki tarımsal üretim yapan üreticiler ile turist ve sporcuları biraraya getirmek , karia yolunun   başlama ve bitiş noktasına kadar kullanılabilir hale getirilmesi için sosyal sorumluluk projeleri üretmek amacı ile kurulmuştur. Amacımız farkındalık yaratmaktır. Tüm doğa spor etkinlikleri coğrafyamızda düzenlemek için mücadele etmektir. Bu amaçla profesyonel çalışma ortaklarımızla projelendirmeler yapmaya dikkat ediyoruz.

13 – 19 Kasımda toplamda 200 Km’lik rotayı günlük ortalama 30-36 km pedallayarak 6 farklı noktada konaklayacağımız bisiklet turunda kamplarda konaklayarak tamamladık. Önce belirtelim “BU BİR BİSİKLET FESTİVALİ DEĞİLDİ” Etkinliğimiz sosyal sorumluluk projesidir. Amacımız karia yolunun tanıtımı içindir.Her bisikletçinin hayali olan uzun tura çıkmanın denemesi oldu. Tüm kamp, yol, gıda ve su malzemenizi çantanızda taşıyarak, araç yardımı olmadan. sadece artçıların olduğu. tüm alışverişlerini yol üzerindeki esnaflardan yaparak tamamladık  

Bisikletçi bulunduğu merkezde transit geçen değil farkındalık yaratmak için ilçe merkezlerimizde kısa süreli dolaşırken imrenilerek izlendi.

 

Forma vermedik. İsteğimiz olan katılımcılarımızı sakin doğanın içerisinde dinlenmenlerini sağladık.

Geyik Kanyonu Ula
Geyik Kanyonu

 

Geyik kanyonu Analarımız börek açtılar

Katılım ücreti alınmayan misafirlerimizde oldu:

– Şehit yakınları; Gaziler ve yakınları

– Öğrenciler (25 yaş sınırı vardır)

-75 yaş üstü misafirlerimiz

– Koruncuk korunmaya muhtaç çocuklar vakfı katılımcıları

– Özür sizsiniz katılımcıları

Karia Bisiklet Turu katılım ücreti 20 liraydı. Uzaklarda hayali olan, bisikletini ve çantasını aldı. Katıldı bizlere.göcekten akyaka’ya kadar yolda geçtiğimiz esnaf, üreticimiz kazandı.

Arıcılar Muhtarı Salim Uysal “ kasımın ortasında bu mevsimde geyik kanyonunda konaklayan ilk sizlersiniz, üreticimiz bal,polen sattı, kadınlarımız börek sattı kahvaltı sattı” dedi.

sultaniye kaplıcası yolu üzerinde meyve ve meyve suyu satan ömer keser amacımız “ bu gün sizin sayenizde bu mevsimde çorbamı kaynattım” dedi

Sarsala koyu kampımız

 

bu da bizim amacımıza ulaştığımız gösteriyor.

Muğla Valiliğimize, rotamız üzerindeki tüm belediye başkanlıkları, kamu kurum ve kuruluşlarına bizim projemize sahip  çıktıkları için teşekkür ederiz. özellikle farkındalık yaratmak için cesaretle turumuza katılan dostlarımız sizler bir ilki başardınız, kendinizle guru duymalısınız. Karia derneği olarak hepinize teşekkür ediyoruz.

Köyceğiz kamp alanımız
Sultaniye Çamur Banyosu

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir