KARİAULTRA SÜRDÜRÜLEBİLİR ALTERNATİF TURİZME ÖRNEK OLUYOR

Karia Derneği 26 ocak 2019 tarihinde kariamedeniyetinin kalynda, krya, lydai,arymaxa ve  lissaiantik kentlerinin coğrafyasında düzenlendi. “Koş yadapedalla” sloganı ile 24 K – 50 K ve 85 K olarak gerçekleştirildi. Etkinliğimiz bir ilke de imza attı. 85K MTB bisiklet ile ülkemizde ve avrupa’da bir ilk oldu. Bu nedenle 85K mesafesini tamamlayan 85K katılımcımız 6 MTB sporcusu isimlerini tarihe yazdırdılar. Diğer 24 -50K MTB sporcumuz da 8 kişi oldu. Koşucu sporcularımız ve Bisikletiçilerimiz patika, kumsal, çamur, taş yollardan geçerek bu outdoor spora meraklı olan inanlarımızda farkındalık yarattıklarını,  biz de başarabiliriz diye örnek olduklarını gördük. 

85K MTB
Göcek Start
Dalaman Belediye Başkanımız Sayın Muhammet Şaşmaz ile Ödül Töreni

Etkileyici tarihi dokusu ve büyüleyici doğal güzelliği ile Tarihi Karia medeniyetini Kariaultra ile tüm ülkemize ve Dünyaya tanıtmak istiyoruz.  

Karia medeniyetinin  kalyndakryalydaiarymaxave  lissai antik kentlerinin bulunduğu coğrafyanın  Kışmevsiminin sıcak günlerinde gerçekleşen etkinliğimizsürdürülebilir alternatif turizme katkısı omuştur.

Parkurumuzdan
Su altında kalan yol geçişi

15 ilden 50 sporcunun katıldığı etkinlikte, 24, 50 ve 85 kilometrelik zorlu parkurlar geçildi.  Göcekten start alan kariaUltra’nın parkuru ise Göcek, Ayten koyu, osmanağakoyunu takip ederek patikalardan Dalaman ilçemizde bulunan antik kentlerimiz kalynda ve  Krya’ya ulaştı. Kocagölde bulunan Lissai antik kentinin üst kısımlarında 24K Devamında kayacıksahilinde kumsal parkurumuz başladı, dere geçişi gerçekleştirilerek 50K ve güzelyrutFevziye,mergenli mahallerinden dalyan carettaların üreme alanlarının olduğu iztuzu plajı manzarası, sulungorgölünden dalyan merkez de 85K tamamlandı.

En değerli misafirlerimiz

Sporcularımıza derneğimizin hediyesi olan madalya ve plaketleri takdim edildi.

Karia derneği Başkanı Turan Bulut hem coğrafyamızı hem de karia medeniyetini tanıtmak amacı ile gerçekleştirdiğimiz KARİAULTRA amacına ulaşmıştır. Gelecek yılarda da aynı ve ekleyeceğimiz diğer parkurlarla devam edecektir. Karia coğrafyasında yapılan turizm yatırımı sadece yazın deniz, güneş, kum, olarak yerli ve yabancı turistlere hizmet vermesi düşünülmüştür. Yazın normal mevsim şartlarında herkes ziyaretçi olarak geliyor bölgemize. Ama yılın 6 ayı çalışan sektör diğer 6 ay atıl vaziyette bekliyor. Hepimiz projeler üretiyoruz ama  cesaret edip gerçekleştirme denemelerimiz çok yavaş ilerliyor.

Bilmeliyiz ki mevsim şartları değişti kışın bile güneş etkisini hissettiriyor ve denize girilebiliyor. Maden deniz,kum,güneşe ilave alternatifler ekleyelim. Sektörde herkes birbibine yardımcı ve  destek olmalıdır.

Bir STK olarak karia derneği bir nebze olarak örnek olsun diye alternatif turizm katkıda bulunmak için sürdürülebilir etkinlikler yapmaktadır. Denizde bir damla olsa bile gelecekte herkes yapmaya cesaret edebilecektir.

Tüm tanıtım etkinliklerimiz de turizm sezonunu uzatmak için mücadele vermekteyiz. 

Tüm ekine teşekkür ederiz

KariaUltra etkinliğimize emek veren dostlarımıza, katılan sporcularımıza, ulaşımımızı sağlayan Dalaman Belediye Başkanı Sayın Muhammet Şaşmaz’a  çok teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir