Muğla il sınırlarında bulunan üç kanyon, adrenalin dolu etkinlikler içeriyor. Muğla – Denizli sınırında başlayıp Ula ilçesi Karaböğürtlen mevkiine uzanan Geyik Kanyonu yürüyüşü, bunlardan en uzun olanı. 25 kilometreyi aşan uzunluğuyla Geyik Kanyonu, 12 saatlik oldukça zor bir yürüyüş rotası. Kış ayları dışında tüm kanyonu geçebilir, ya da yalnızca belli bölümlerini yürüyebilirsiniz. Kanyona giriş Arıcılar, Gölcük ve Çakmak köyleri ile Namlan mevkii olmak üzere dört noktadan sağlanıyor. Arıcılar veya Gölcük çıkışlı turlar, genellikle toplam dört – beş saatlik yürüyüşle mağaralara gidip geri dönüyorlar. Çakmak ve Arıcılar girişinde, kanyonla ilgili bilgilerin verildiği tabelalar bulunuyor. Özellikle deneyimli doğaseverlere önereceğim rota, Muğla’ya 50 kilometre uzaklıktaki Çakmak köyünden başlıyor. Köyün dışındaki kanyon manzaralı seyir terasından, vadi yatağına inen patikaya giriyoruz. Bazı kaynaklarda Turgut Kanyonu olarak da geçen bu uzun koridor, kimi yerlerde yaklaşık 850 metreye kadar ulaşan yüksek duvarlarıyla ürkütücü bir görünüşe sahip. Önce batıya yönelen kanyon, daha sonra güney istikametinde devam ediyor.Ege ve Akdeniz’de kıyısı bulunmasıyla önemli bir konuma sahip olan Muğla, turizmin birçok çeşidine olanak tanırken, bünyesinde cennetten köşeleri barındırır. Geyik Kanyonu ise sadece bölgede değil, ülke çapında keşfedilmeyi bekleyen bir cennet köşedir. Zengin fauna ve florası, eşsiz görünümündeki şelaleleri, mağaraları, yaban hayatı ve parkurlarıyla doğa sporcularının yanında fotoğrafçıların da gözdesi olan kanyon, yeni bir turizm destinasyonu olmaya adaydır. Geyik Kanyonu, geçimini arıcılıkla sağlayan Arıcılar Köyü (şimdilerde mahalle) yakınlarındadır. Kanyona ulaşmak için virajlı ve uzun bir yolculuk yapmanız gerekse de doğa manzarası eşliğinde yaptığınız bu yolculuk ve ardından karşılaştığınız şaşırtıcı güzellik, bütün yorgunluğunuzu unutturacaktır. Dünyanın önde gelen dağcıları tarafından “gizli bir doğa cenneti” olarak nitelendirilen 20 km uzunluğundaki Geyik Kanyonu, Muğla-Denizli sınırında başlayıp, Ula’nın Karabörtlen (Karaböğürtlen) Mevkii’ne kadar uzanıyor.Kanyona girişler, Arıcılar, Gölcük ve Çakmak köyleri ile Namnam Mevkii olmak üzere dört noktadan sağlanıyor. Arıcılar veya Gölcük çıkışlı turlarla genellikle 4-5 saatlik yürüyüşle mağaralara kadar ulaşılıp dönülebiliyor. Kanyonda keşfedilmiş 10’a yakın mağara, mağara içlerinde sarkıt, dikit ve bunlardan oluşmuş sütunlar bulunuyor. Her bir yanı yüksek dağlar ve ağaçlarla çevrili Geyik Kanyonu’nda, kızılçam, sığla (güllük), kızılağaç (boya), çınar (kavak), sandal, kekik türleri, mantar ve kuzugöbekleri sizi bekliyor

ULA GEYİK KANYONU

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Arıcılar köyü sınırlarında yer alan 20 kilometre uzunluğ

undaki Geyik Kanyonu’nun bölge turizmine kazandırılması için bisikletçi dostlarımızın da emeği geçsin istedik.

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Arıcılar köyü sınırlarında yer alan 20 kilometre uzunluğundaki Geyik Kanyonu’nun bölge turizmine kazandırılması için çalışma yürütülü

yor.

Geyik Kanyonu, son yıllarda doğa sporcuları ve fotoğrafçılar tarafından ilgi görüyor. İsmini, geyiklerin geçiş güzergahı olmasından alan Geyik Kanyonu, bünyesinde barındırdığı irili ufaklı eşsiz görünümdeki şelaleleri, bitki örtüsü, yaban hayatı ve parkurları ile Muğla’nın “Gizli doğa cenneti” olarak anılıyor.

Kanyonu daha geniş kitlelere tanıtmak, daha fazla sayıda yerli ve yabancı ziyaretçi ile buluşturmak amacıyla Ula Kaymakamlığı tarafından hazırlanan “Doğal Cennet Geyik Kanyonu Projesi”, 2013 yılı Turizm Altyapısı Mali Destek Programı Kapsamında Güney Ege Kalkınma Ajansına (GEKA) sunuldu. Proje başarılı projeler arasında değerlendirilerek maddi destek almaya hak kazandı.

Geyik Kanyonu’nun turizme kazandırılması için hazırlanan proje kapsamında ziyaretçilerin oturup dinlenebilecekleri otantik alanlar, mesire yeri ve seyir terasları oluşturuldu.

 

Bölgeyi doğa turizmi, trekking

ve ilerleyen dönemlerde çiftlik turizmi ve geriatri faaliyetlerinde önemli bir cazibe merkezi haline getirmesi ve   turizm çeşitliliğini artırarak yöre halkı için yeni istihdam olanakları sağlamaktır..

Ziyaretçilerin kanyondaki gezilerinin her noktasında ayrı bir güzellikle karşılaşırlar Fauna açısından da

 

oldukça zengin olan kanyonda ziyaretçiler, mağara içlerinde sarkıt ve dikitleri, irili ufaklı çok sayıda şelaleyi, endemik bitki türlerini, sığla ağaçlarını görebilir, dağ keçilerine rastlayabilirler.